W sobotę 20 listopada odbyło się długo oczekiwane całodzienne spotkanie formacyjne całej wspólnoty. Było to pierwsze spotkanie z O. Pawłem Gołaszewskim SJ, który od września 2021 jest naszym Asystentem Kościelnym. Program spotkania dotyczył tematu: Synod w Kościele
Ojciec zaproponował spotkanie w formie hybrydowej, dzięki czemu 8 osób więcej mogło uczestniczyć w spotkaniu, podczas gdy na sali w starym gmachu KUL było 20 osób. Wśród osób łączących się wirtualnie była nasza Animatorka Jadzia Kuśmierska, która pomimo choroby dzielnie trwała przez cały czas spotkania, pokazując się na wizji, dzięki czemu czuło się z Nią duchową więź i animatorską troskę o całą wspólnotę.
Nad całością spotkania czuwała i bardzo sprawnie je poprowadziła Marzenka Frydrych z „Faustyny”. Na samym początku osoby obecne na sali, w imieniu całej wspólnoty, podziękowały Ani Łukomskiej za Jej 5-letnią posługę Koordynatora Wspólnoty. Była to okazja, by wspomnieć Jej najważniejsze zaangażowania: organizację obchodów 35-Lecia WŻCh, corocznie Rekolekcji w Życiu w akademikach KUL-owskich, a w czasie pandemii po raz pierwszy organizowanie Rekolekcji w Życiu on- line, stałe czuwanie nad organizacją wszystkich spotkań wspólnoty w ciągu roku, kontynuowanie dotychczasowych akcji, m.in. Szlachetnej Paczki, którą organizowała często niemalże sama. Potwierdzeniem naszej wdzięczności był prezent i brawa!
Następnie, przedstawiona została decyzja Rady lokalnej o wyborze nowego koordynatora, którym została Beata Wójcik, Marzenka odczytała dotychczasową drogę jej rozwoju duchowego, posługi na rzecz wspólnoty i zaangażowania apostolskie. Zebrani potwierdzili aprobatę poprzez brawa, a Beatka z właściwą sobie skromnością wyraziła wdzięczność za powierzenie jej tej funkcji (w załącznikach zdjęcie Beatki, która całą swoją osobą pokazuje postawę gotowości do przyjęcia posługi). W czasie Mszy św. modliliśmy się o Boże błogosławieństwo dla Beaty, obiecujemy pomoc i wsparcie.
Na początku części merytoryczno — formacyjnej spotkania Ojciec Paweł przedstawił konferencję na temat synodu (link do nagrania poniżej). Konferencja była bardzo ciekawa, poruszonych w niej było wiele wątków, mi. in, zagadnienie synodalności w Biblii- w Starym i w Nowym Testamencie, historia najważniejszych Synodów, cele synodu i warunki, jakie mają być spełnione, by zaistniał proces synodalny. Dowiedzieliśmy się, że to, co uzdalnia do tego procesu to Sakramenty: Chrzest Święty i Bierzmowanie, że synod to proces duchowy, którym należy żyć na co dzień. Bardzo ciekawie przedstawił nam ojciec ignacjańskie cechy synodalności — słuchanie jako perspektywę duchową, dążenie do wysłuchania drugiej osoby, potrzeba rozeznawania, bycie autentycznym. Konferencja bardzo ubogaciła naszą wiedzę i spojrzenie na synodalność.
Po konferencji był czas na dobrą kawę i jeszcze lepsze ciasta i ciasteczka, ale to, co było najlepsze to radość z bycia razem po długim czasie izolacji i spotkań wirtualnych. Po przerwie na kawę była konferencja Eli Gleby (nagranie dostępne pod tekstem). Ela przedstawiła głębokie duchowo treści, mówiła o Bożej obecności w naszym życiu, w świecie, o wsłuchiwaniu się w delikatny powiew Ducha Świętego, o potrzebie otwartości na Boże natchnienia i wychodzeniu ze swego obszaru myślenia, o rozeznawaniu na trzech poziomach, o potrzebie koncentrowania się na budowaniu dobra, a nie na walce ze złem i wiele innych głębokich refleksji.
Po konferencji rozpoczęła się część warsztatowa, którą Ela przygotowała sumiennie i bardzo przystępnie. Opracowała materiał do osobistej modlitwy i refleksji. Pracowaliśmy w 3 grupach, w tym jedna grupa była on-line. Po 20 min osobistym skupieniu dzieliliśmy się w grupach swoimi przemyśleniami, a następnie wnioski z każdej grup zostały przedstawione wszystkim obecnym.
O 14.00 odprawiona została Msza Św. w Kościele Akademickim KUL, główną intencją była modlitwa za Krystynę, ze Wspólnoty Małżeństw o Jej powrót do zdrowia oraz o potrzebne siły dla Jej męża Tomasza i rodziny.
Po zakończeniu Mszy świętej było wystawienie Najświętszego Sakramentu. Ustawieni wokół Ołtarza zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie. Po powrocie do sali na KUL odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia i dokończyliśmy część warsztatową dotyczącą synodu.
Temat synodu wypełnił całe nasze spotkanie. Dziękujemy Eli Glebie, że włącza nas w nurt życia Kościoła, że trzyma rękę na pulsie, podobnie jak w czerwcu, gdy przybliżała nam Kult Serca Jezusowego.
Serdecznie dziękujemy Ojcu Pawłowi za obecność z nami, za odprawienie Mszy Świętej, za przygotowanie konferencji.
Na większą Bożą chwałę!
Beata Wójcik koordynator WŻCh w Lublinie