Wspólnota Deesis powstała w 2012 r. i funkcjonowała w ramach WŻCh do 2020 r. Grupa w pierwszym okresie składała się z absolwentów lubelskich uczelni i powstała w ramach Duszpasterstwa Akademickiego. W ostatnich latach liczyła 17 osób, prawie wszyscy członkowie wspólnoty to młodzi małżonkowie z małymi dziećmi. W czasie spotkań, które odbywały się raz w miesiącu osobiście lub częściej ( w okresie pandemii koronawirusa on line )jest modlitwa dziękczynienia i prośby, a także dzielenie się refleksjami z medytacji nad Pismem Świętym.
Z uwagi na liczne obowiązki rodzinne i brak możliwości wyjazdu na zamknięte rekolekcje członkowie wspólnoty uczestniczyli raz w roku w specjalnie dla nich przygotowanych rekolekcjach ignacjańskich, na które wyjeżdżali razem z dziećmi. Przez ostatnie 3 lata członkowie tej wspólnoty zorganizowali 3 wyjazdy do dni skupienia od piątku do niedzieli,które odbyły się w miejscowości Wytyczno w Domu Rekolekcyjnym Nazaret. Dzielili się owocami medytacji ignacjańskich, uczestniczyli w konferencjach, które prowadził jeden z ojców jezuitów odrębnie dla grupy kobiet i mężczyzn. Opiekę nad maluchami pełnili na przemian ojcowie lub matki podejmując dzielnie trudy uczestnictwa w takich rekolekcjach przez całą rodzinę.
Rytm życia wyznaczony przez obowiązki wobec dzieci sprawiał, że członkowie tej wspólnoty nie mogli brać udziału w Eucharystii, którą nasz Asystent o. Rafał Sztejka odprawiał dla wszystkich raz w miesiącu w poniedziałek o 20.00. Coraz bardziej odczuwalny był problem uczestnictwa w spotkaniach formacyjnych całej wspólnoty. Widoczna była duża potrzeba kontaktu, podtrzymywania relacji i więzi, ale też sygnalizowana była potrzeba pracy nad komunikacją w małżeństwie, podejmowaniem decyzji, rolą mężczyzny i kobiety, sposobami rozwiązywania konfliktów, metodami wychowania dzieci. Rodzice wyrażali potrzebę formacji duchowej dla dzieci, które dorastają do tego, aby zacząć słuchać Słowa Bożego.
W lipcu 2020 odbyło się spotkanie osób odpowiedzialnych Deesis Doroty i Przemka Biedków z przedstawicielami wspólnoty lubelskiej. W atmosferze nieformalnego spotkania w pobliskiej Plackarni wspominaliśmy wspólne doświadczenia i podejmowane przez tą wspólnotę cenne inicjatywy.
W poprzednich latach podejmowane były różne formy wsparcia dla dzieci z Tanzanii i Kenii oraz organizowania szpitala i pomocy medycznej w tych krajach poprzez Fundację AfricaMed, którą założyła Maria Wróbel z Deesis prezentacja w załączeniu.
W pierwszym okresie animatorem Deesis była Marta Jakubczyk, która również pisała teksty medytacji do rekolekcji w życiu. Koordynatorem była Kasia Serafin, która w latach 2014-16 pełniła obowiązki koordynatora wspólnoty lokalnej.
Wszyscy członkowie grupy na czele z Markiem Dudą angażowali się w zbiórki pieniędzy i darów rzeczowych w kolejnych latach w ramach Szlachetnej Paczki. W latach 2017 i 2018 członkowie wspólnoty zorganizowali Święto Małżeństw, w programie którego dużym zainteresowaniem cieszyła się Randka Małżeńska oraz konkurs zdjęć małżonków z nagrodami w postaci kolacji w Plackarni oraz sesji zdjęciowej gratis. Przemek i Dorota Biedkowie angażowali się wielokrotnie w organizowanie spotkań integracyjnych oraz obchodów jubileuszu 35 lecia WŻCh, w czasie których Marek Duda jako przewodnik ciekawie opowiadał gościom z całej Polski o zabytkach w czasie zwiedzania Lublina. Wiosną 2020 roku po rozeznaniu swoich potrzeb członkowie grupy podjęli decyzję, że wybierają inną drogę formacji niż WŻCh poszukując miejsca dla siebie w Kościele wybiorą być może ruch duchowości małżeńskiej w którym ich potrzeby będą mogły zostać zrealizowane. Dziękujemy za wszelkie dobro, którego mogliśmy doświadczyć na wspólnej drodze i życzymy im powodzenia