Jeden z uczonych w Piśmie zbliżył się do Jezusa i zapytał Go: „Które jest pierwsze ze wszystkich przykazań?”
Jezus odpowiedział: „Pierwsze jest: «Słuchaj, Izraelu, Pan, Bóg nasz, Pan jest jedyny. Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą». Drugie jest to: «Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego». Nie ma innego przykazania większego od tych”.
Rzekł Mu uczony w Piśmie: „Bardzo dobrze, Nauczycielu, słusznieś powiedział, bo Jeden jest i nie ma innego prócz Niego. Miłować Go całym sercem, całym umysłem i całą mocą i miłować bliźniego jak siebie samego daleko więcej znaczy niż wszystkie całopalenia i ofiary”.
Jezus widząc, że rozumnie odpowiedział, rzekł do niego: „Niedaleko jesteś od królestwa Bożego”. I już nikt więcej nie odważył się Go pytać.
W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen
Pomódlmy się teraz słowami Świętego Ignacego, powierzając Bogu ten czas modlitwy:
Proszę Boga, Pana naszego o łaskę, aby wszystkie moje intencje, czyny i działania były w sposób czysty uporządkowane w służbie i chwale Jego Boskiego majestatu.
Wyobraź sobie sytuację z twojego życia, kiedy czujesz się kochany i miałeś pragnienie odpowiedzi na tę miłość. Pozostań przez chwilę w tym wyobrażeniu.
Poproś teraz o to, czego chcesz i pragniesz. Poproś o łaskę przyjęcia Bożej miłości i zdolność odpowiedzi na tę miłość.
Przykazania, jaki daje Bóg, nie służą do tego, aby ograniczać wolność, ale kierują człowieka ku jego pełni. W przykazaniu miłości Boga zawarty jest cel i sens życia człowieka – życie w Bogu i dla Boga. Bóg jest miłością. Kochając, zbliżamy się do Miłości, do pełnego zjednoczenia z Bogiem. W miłości masz angażować się całkowicie: swoje serce, umysł, duszę, całą swoją moc. Masz nawiązać z Bogiem relację bliskości, rozkochać się w Nim.
Co to dla ciebie znaczy? Jak wyrażasz swoją miłość do Boga?
2. Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego.
Słowo „bliźni” oznacza „bliski”. Nie każdy spotkany człowiek jest tak samo bliski, co nie oznacza, że jednych mamy kochać bardziej, innych mniej. Różnią się tylko sposoby wyrażania miłości, jej uczuciowe zabarwienie, poziom przywiązania do danej osoby. Miłość jest ta sama, bo jedno jest jej źródło – Bóg. Mamy wyraźną wskazówkę, jak kochać drugiego człowieka – tak jak samego siebie. Miłość siebie nie jest egoizmem. Jest dostrzeżeniem swojej wartości, wynikającej z faktu bycia umiłowanym dzieckiem Boga oraz Bożej obecności w twoim wnętrzu. W twoim sercu jest miejsce, które nie zostało dotknięte żadnym złem, ani tym popełnionym przez ciebie, ani tym, którym zostałeś zraniony. To miejsce zamieszkuje Bóg. Jest jak Święte Świętych w świątyni jerozolimskiej. Ono jest źródłem miłości, którą możesz dać innym. Czy próbowałeś je w sobie odnaleźć?
3. Miłować Go całym sercem, całym umysłem i całą mocą i miłować bliźniego jak siebie samego daleko więcej znaczy niż wszystkie całopalenia i ofiary.
Bóg powiedział do proroka Ozeasza: „Miłości pragnę, nie krwawej ofiary, poznania Boga bardziej, niż całopaleń” (Oz 6,6). Kluczowe jest tu słowo „pragnę”. Bóg, który jest wszechmogący, pragnie czegoś. Nie rozkazuje, ale wyraża swoje pragnienie. Jego spełnienie oznacza szczęście Boga, ale też i twoje. Co czujesz, uświadamiając sobie, że wypełniając przykazanie miłości, spełniasz pragnienie Boga?
Porozmawiaj z Jezusem o tym, co poruszyło cię podczas tej medytacji. Podziękuj Mu za to.
Ojcze nasz…